Inni muzycy polscyDokument Boiler Room o Polskiej muzyce elektronicznej

Dyskusje o muzykach, dla których nie zostały otwarte osobne fora.

Moderatorzy: monsoon, fantomasz, radek tymecki

Awatar użytkownika

Autor tematu
olo81
Stary wyga
Jestem muzykiem: Tak
Ulubieni wykonawcy: Aphex Twin, Jacek Sienkiewicz, Aron Funk, Richad Devine, Aleksi Perälä, PJ Harvey, Joy Division, Coil, Autechre, Boards of Canada, Cex, Kid606, Mikołaj Bugajak, We Will Fail, Ceephax Acid Crew, Radian
Kontaktowanie:
Status: Offline

Dokument Boiler Room o Polskiej muzyce elektronicznej

Post #110903 autor: olo81 » 25 lut 2015, 18:41

Boiler Room w zeszłym roku pierwszy raz zawitało do Polski, występ Jacka Sienkiewicza który otwierał serie był obłędny. Ale nie o tym cała zabawa zaowocowała dokumentem z Polski :)

https://www.youtube.com/watch?v=RyPa6mqdyoYc

Oraz tekst

http://boilerroom.tv/its-all-about-the-rebel-inside-polands-electronic-legacy/
Ostatnio zmieniony 25 lut 2015, 18:52 przez olo81, łącznie zmieniany 2 razy.
Życie bez roweru powoduje raka i choroby serca!!!
http://olo.wikidot.com/

Link:
BBcode:
HTML:
Ukryj linki do posta
Pokaż linki do posta

TEST
Awatar użytkownika

Belmondo
Habitué
Jestem muzykiem: Nie wiem

Post #110913 autor: Belmondo » 28 lut 2015, 22:16

Fajny dokument.
Tak przy okazji, bardziej otwartym gustom polecam przyjrzec sie projektowi Rebeka.
Let us be thankful we have commerce. Buy more. Buy more now. Buy. And be happy

Link:
BBcode:
HTML:
Ukryj linki do posta
Pokaż linki do posta

PM7
Beton

Post #110916 autor: PM7 » 28 lut 2015, 22:54

Właśnie się przyglądam tak pobieżnie.
Słyszę tam połączenie stylistyk ostatnich 60 lat z naciskiem na lata 50, 80, 2010+, przynajmniej w tych które przesłuchałem (m.in. Stars, Melancholia, Nothing to give).
Poza tym, nawet mój złom jakoś przy tym ożył dźwiękowo, więc chyba dobrze zrealizowane.

Ale na te ich podrygi podczas koncertu Kultura 2.0 NInA nie mogę patrzeć.
"Musicians don't dance!"
Ostatnio zmieniony 28 lut 2015, 23:04 przez PM7, łącznie zmieniany 1 raz.

Link:
BBcode:
HTML:
Ukryj linki do posta
Pokaż linki do posta

Awatar użytkownika

Autor tematu
olo81
Stary wyga
Ulubieni wykonawcy: Aphex Twin, Jacek Sienkiewicz, Aron Funk, Richad Devine, Aleksi Perälä, PJ Harvey, Joy Division, Coil, Autechre, Boards of Canada, Cex, Kid606, Mikołaj Bugajak, We Will Fail, Ceephax Acid Crew, Radian
Kontaktowanie:

Post #110917 autor: olo81 » 28 lut 2015, 23:05

Odnośnie rebeki to polecam ich na żywo :x
Pomagają też innemu bardzo młodemu zespołowi z polski, the dumplings, też polecam

https://www.youtube.com/watch?v=GqZxi3nonqQ

https://www.youtube.com/watch?v=MqAqsEAy6Os
Ostatnio zmieniony 28 lut 2015, 23:10 przez olo81, łącznie zmieniany 1 raz.

Link:
BBcode:
HTML:
Ukryj linki do posta
Pokaż linki do posta

Awatar użytkownika

Belmondo
Habitué

Post #110922 autor: Belmondo » 02 mar 2015, 16:43

Prawda jak niewiele potrzeba ? Kawalek prostego syntezatora, kawalek prostych zagrywek, kawalek ciekawego i dobrego glosu i voila, a miejscami wiecej tu zabawy brzmieniami niz mozna znalezc na niejednej klasycznej sciezce :lol:

Link:
BBcode:
HTML:
Ukryj linki do posta
Pokaż linki do posta

Awatar użytkownika

virtual analog
Stary wyga
Ulubieni wykonawcy: Niekomercyjna, eksperymentalna elektronika.

Post #110940 autor: virtual analog » 04 mar 2015, 9:12

olo81 pisze:Boiler Room w zeszłym roku pierwszy raz zawitało do Polski, występ Jacka Sienkiewicza który otwierał serie był obłędny. Ale nie o tym cała zabawa zaowocowała dokumentem z Polski :)

https://www.youtube.com/watch?v=RyPa6mqdyoYc

Oraz tekst

http://boilerroom.tv/its-all-about-the-rebel-inside-polands-electronic-legacy/

Bilinski,Komendarek -klasyczna el muzyka.
Koncowka filmu, jako przeciwwaga - tworcy mlodszego pokolenia, podpieci pod termin szeroko rozumianej muzyki elektronicznej.
Czyli ,ze klasyczna elektronika idzie w tym nowym kierunku ?
Chyba znak czasu...
Pasję i szaleństwo oddziela bardzo cienka linia...

Link:
BBcode:
HTML:
Ukryj linki do posta
Pokaż linki do posta

Awatar użytkownika

Belmondo
Habitué

Post #110943 autor: Belmondo » 04 mar 2015, 13:50

Amen pisze:Koncowka filmu, jako przeciwwaga - tworcy mlodszego pokolenia, podpieci pod termin szeroko rozumianej muzyki elektronicznej.

Bo nic sensownego nie bylo po srodku :grin:

Czy klasyka idzie w nowym kierunku ?
Az tak daleko idacych wnioskow to bym nie wyciagal. Dokument nie odnosi sie ewolucji klasycznej muzyki elektronicznej, tylko raczej do ewolucji pokolen.
U Rebeki czy The dumplings elektronika jest tylko srodkiem, nie celem. Taki troche odpowiednik szybkich zupek, tyle, ze z naturalnym wkladem powodujacym, ze calosc znacznie zyskuje.

Link:
BBcode:
HTML:
Ukryj linki do posta
Pokaż linki do posta

Awatar użytkownika

Stefan
Habitué
Kontaktowanie:

Post #110944 autor: Stefan » 04 mar 2015, 14:23

Dobrze piszesz, Bel - dziś elektronika jest tylko środkiem, narzędziem, instrumentem. Nie jest już odmiennym mysleniem w muzyce tak jak u Rudnika czy nawet Bilińskiego. Co nie znaczy że nie powstają ciekawe rzeczy w "starym" stylu, choć nie są już aż tak zaskakujące.
Biedni są nie ci, którzy mają mało, ale ci, którzy potrzebują wiele.
https://www.facebook.com/pages/D%C3%9CSSELDORF/267666756583471?fref=ts

Link:
BBcode:
HTML:
Ukryj linki do posta
Pokaż linki do posta

Awatar użytkownika

Autor tematu
olo81
Stary wyga
Kontaktowanie:

Post #110952 autor: olo81 » 04 mar 2015, 15:32

Nie można się zatrzymywać, to co kiedyś było bardzo innowacyjne nazywa się dziś klasyką. Nigdy nie lubiłem terminu klasyczna elektronika, tak naprawdę to nie wiem co tak naprawdę oznacza :D
Czy pierwsze dokonania Kraftwerk to klasyczna elektronika?

Czy np. Pierwsze płyty Aphex Twina, u-ziqa które już mają prawie 25 lat to klasyka? :D

Nie warto zamykać się na jakieś gatunki, dekady, style. Dobra muzyka obroni się sama. Czy będzie robiona przez nieletnich z The Dumplings czy Kraftwerk :D

Znamienne jest to że kolebka tak zwanej rombanki, hedononizmu jaką jest scena klubowa dla niektórych, widzi i zaprasza artystów którzy przecierali szlaki. A czasami wydaje mi się że ludzie siedzący w tak zwanej klasyce uważają techno i muzykę z klubów za coś niegodnego :D
Ostatnio zmieniony 05 mar 2015, 5:18 przez olo81, łącznie zmieniany 4 razy.

Link:
BBcode:
HTML:
Ukryj linki do posta
Pokaż linki do posta

PM7
Beton

Post #110956 autor: PM7 » 04 mar 2015, 19:27

W tej chwili funkcjonalność instrumentarium elektronicznego jest taka, że można go użyć do wszystkiego, kwestia pomysłu i umiejętności. Troszeczkę też pieniędzy, jak to ze wszystkim.

Link:
BBcode:
HTML:
Ukryj linki do posta
Pokaż linki do posta

Awatar użytkownika

virtual analog
Stary wyga

Post #110957 autor: virtual analog » 04 mar 2015, 20:47

PM7 pisze:W tej chwili funkcjonalność instrumentarium elektronicznego jest taka, że można go użyć do wszystkiego, kwestia pomysłu i umiejętności. Troszeczkę też pieniędzy, jak to ze wszystkim.

Sek w tym ,ze powinno sie to przekladac na wiecej wartosciowej muzyki ,a tak niestety nie jest.
Brak kreatywnosci, pomyslow i talentu, brak czasu na zajecie sie tylko muzyka.
A "robic" muzyke jest dzisiaj latwo, jak jeszcze nigdy...
Wiekszosc ogarnia prace, czesto nie zwiazana z muzyka, produkcja muzyczna zajmujac sie po godzinach.
Wiec gdzie tu czas na programowanie syntezatorow, robienie sampli we wlasnym zakresie itp.
W korzystaniu z gotowcow, nie ma praktycznie zadnej inwencji tworczej.
Ostatnio zmieniony 04 mar 2015, 20:49 przez virtual analog, łącznie zmieniany 1 raz.

Link:
BBcode:
HTML:
Ukryj linki do posta
Pokaż linki do posta

Awatar użytkownika

smith
Habitué
Kontaktowanie:

Post #110959 autor: smith » 04 mar 2015, 22:00

Belmondo pisze:Bo nic sensownego nie bylo po srodku

Prowokator.

Mnie trochę nie do końca przekonuje tez przeskok w reportażu,z lat 80-tych wprost w nasze czasy. Lata 90te do łatwych nie należały - głownie za sprawą pewnego szkodliwego wykwitu zwanego disco-polo, zjawisko które zdominowało rynek i wielu aspektach zepchnęło inna muzykę (również tą "nie elektroniczną") na margines. Kiedy na świecie triumfowało techno, zaczynał się rave, a chwilę potem drum&base, na naszym podwórku to zjawisko praktycznie nie miało miejsca, co najwyżej podziemnie i to bardzo podziemnie, bo często to były jakieś postindustrialowe klimaty, mocno eksperymentalne i buntownicze. W drugiej połowie lat 90-tych swoją obecność zaznaczyły m.in Tromesa i Millennium - tym udalo się jakoś medialnie wypromować w momencie, gdy z jednej strony rządziło disco-polo, z drugiej polski rock mocno wspierany stacjami typu RMF FM itp. Taka była nasza scena klubowa, ale była - niewiele, ale to nie oznacza, że nie sensownie. Pod koniec lat 90tych/początek2000 sytuacja już się poprawiła, uslyszelismy Smolika, Futro (Konrad Kucz, Oszibarack (pamiętacie Deliver, połowa tego duo to Agim), Tom Horn (Tomasz Rożek aka SampleEdit, blisko też związany z Millenium, którego lider to połowa dawniejszego Key Follow), Physical Love (Daniela Blooma nie trzeba chyba przedstawiać). Te projekty nie wzięły się znikąd.

Do pozostałej dyskusji - dość dobrze radzi sobie Kamp, choć korzenie też ma "wcześniejsze", konkretnie WEF i projekt Radka - Le Visage (https://www.youtube.com/watch?v=23s9md_OX7c)

Na sam koniec ciekawostka, nie wiem, czy ktos to jeszcze zauwazyl: zwroccie uwage na napisy koncowe w tym filmie z Boiler Room, na nazwisko Adam Torczyński :) - gdzie udzielał się muzycznie ów człowiek w połowie lat 90tych ;) ?
::::: polarismusic.eu :::::: scamall.net ::::::

Link:
BBcode:
HTML:
Ukryj linki do posta
Pokaż linki do posta

PM7
Beton

Post #110961 autor: PM7 » 04 mar 2015, 22:14

Amen pisze:Wiec gdzie tu czas na programowanie syntezatorow, robienie sampli we wlasnym zakresie itp.
W korzystaniu z gotowcow, nie ma praktycznie zadnej inwencji tworczej.

Ale ile można nowych barw zrobić?
Czy Chopin projektował układ strun w fortepianie, czy pisał pod to co mu ktoś zbudował?
Nieważne jak dobrą barwę zrobisz, trzeba ją jeszcze ułożyć na kompozycji.

Amen pisze:Sek w tym ,ze powinno sie to przekladac na wiecej wartosciowej muzyki ,a tak niestety nie jest.

Wartościowej muzyki jest tyle, że nie potrzebujemy ani jednej nowej nuty i ani jednej nowej barwy. Gdyby dobrze wykorzystać dotychczasowy dorobek ludzkości, to moglibyśmy jechać tylko na tym co ktoś przed nami wymyślił i świat by wyglądał z tysiąc razy lepiej pod każdym względem.

Link:
BBcode:
HTML:
Ukryj linki do posta
Pokaż linki do posta

Awatar użytkownika

Autor tematu
olo81
Stary wyga
Kontaktowanie:

Post #110969 autor: olo81 » 05 mar 2015, 5:07

Jeszcze link do utworu Noona którego przedstawia dokument, zaczynał od hip hopu :D

Utwór został wydany w 2008r. ale jest pewnie starszy, noon zwlekał z wydaniem, nie był zadowolony z pracy, chciał nawet zniszczyć cały materiał nad którym pracował :x

Aktualnie dostosowuje go do grania na żywo.

https://www.youtube.com/watch?v=o065NTsW4Tk

A co do braku ewolucji muzyki elektronicznej to raczej kwestia podejścia słuchaczy i pewnie też dużej części muzyków, tradycjonaliści okopali się przy brzmieniu i tradycji z jednoczesnym negowaniem młodej muzyki czytaj hip hopu i techno. Młodzi jak to młodzi buntowali się nie patrząc wstecz. Na przełomie lat 80/90 powstał rozłam który chyba dopiero teraz zaczyna zarastać.
Ostatnio zmieniony 05 mar 2015, 5:36 przez olo81, łącznie zmieniany 3 razy.

Link:
BBcode:
HTML:
Ukryj linki do posta
Pokaż linki do posta

PM7
Beton

Post #110971 autor: PM7 » 05 mar 2015, 8:45

Powstawanie określonej muzyki wynika najogólniej rzecz biorąc, z tego co człowiek poznał, czyli co mu było dane usłyszeć i czego się nauczył. Australijczycy jedzą rzeczy odrażające, bo nie znają innych i nie umieją ich robić.
Nie powtarzając po raz kolejny moich poglądów nt. dużej części "nowoczesnej" muzyki, trzeba jeszcze zauważyć że muzyka klubowa, jaka by nie była, jest notorycznie odtwarzana w sposób który właściwie uniemożliwia jej odsłuch bo rezonans uniemożliwia odróżnienie wysokości, zwłaszcza niskich tonów, co świadczy o tym że jej odbiorcom słoń na ucho nadepnął i że nie szanują swojego zdrowia, oraz że bardziej chodzi im o pretekst do pogibania i ew. jakiś trans, niż o przeżycia estetyczne.

Co hiphopu to sądząc po tekstach, jego tfu!rcy powinni wpierw nauczyć się czytać i na tym skoncentrować swoje wysiłki.

Link:
BBcode:
HTML:
Ukryj linki do posta
Pokaż linki do posta

Awatar użytkownika

Belmondo
Habitué

Post #110973 autor: Belmondo » 05 mar 2015, 10:07

Amen pisze:Wiekszosc ogarnia prace, czesto nie zwiazana z muzyka, produkcja muzyczna zajmujac sie po godzinach.
Wiec gdzie tu czas na programowanie syntezatorow, robienie sampli we wlasnym zakresie itp.

Przeciez nie ma obowiazku tworzenia muzyki. Jesli ktos nie ma na cos czasu, to po co sie w ogole za to zabiera ?

smith pisze:Prowokator.

Badzmy szczerzy, ile osob z forum w ogole kojarzy kogokolwiek poza Bloomem i Kuczem, nie mowiac o szerszym gronie ?

PM7 pisze:Ale ile można nowych barw zrobić?

W zasadzie nieskonczona ilosc.

PM7 pisze:Wartościowej muzyki jest tyle, że nie potrzebujemy ani jednej nowej nuty i ani jednej nowej barwy.

Amen.

olo81 pisze:A co do braku ewolucji muzyki elektronicznej to raczej kwestia podejścia słuchaczy i pewnie też dużej części muzyków, tradycjonaliści okopali się przy brzmieniu i tradycji z jednoczesnym negowaniem młodej muzyki czytaj hip hopu i techno. Młodzi jak to młodzi buntowali się nie patrząc wstecz. Na przełomie lat 80/90 powstał rozłam który chyba dopiero teraz zaczyna zarastać.

Amen.

PM7 pisze:uniemożliwia odróżnienie wysokości, zwłaszcza niskich tonów

Czlowiek ma naturalne problemy z odroznieniem wysokosci niskich tonow (czystych, czesto wlasnie takich nieswiadomie uzywanych m. in. w muzyce klubowej), to co umozliwia jej identyfikacje to wszelkiej masci znieksztalcenia oraz wyzsze skladowe (jesli sa).

Link:
BBcode:
HTML:
Ukryj linki do posta
Pokaż linki do posta

PM7
Beton

Post #110977 autor: PM7 » 05 mar 2015, 17:31

Nie wiem o co chodzi. Ten sam problem który słyszałem w klubach, napotkałem raz jak grał normalny zespół rockowy, za cholerę nie dało się stwierdzić wysokości linii basu, był tylko dziwny hałas i wręcz drżały trzewia.

Link:
BBcode:
HTML:
Ukryj linki do posta
Pokaż linki do posta

Awatar użytkownika

smith
Habitué
Kontaktowanie:

Post #110978 autor: smith » 05 mar 2015, 20:42

Belmondo pisze:Amen.

Belmondo pisze:Amen.

Belmondo - minąłeś się z powołaniem :).

Belmondo pisze:Badzmy szczerzy, ile osob z forum w ogole kojarzy kogokolwiek poza Bloomem i Kuczem, nie mowiac o szerszym gronie ?

Nie wiem, ale to bez znaczenia - nic na siłę. Jakoś jednak film trafił na nasze forum... No dobra - bo byli tam "nasi" :) To też metoda. Szkoda, że szerzej się tego nie wspiera na wszelkiego rodzaju imprezach elektronicznych - zwykle są one dość wąsko sprofilowane. No może nieco Ambient w Gorlicach się wyróżnia, być może na innych imprezach będzie podobnie ale bardziej w kierunku klubowym właśnie?
::::: polarismusic.eu :::::: scamall.net ::::::

Link:
BBcode:
HTML:
Ukryj linki do posta
Pokaż linki do posta

Awatar użytkownika

alpha1
Stary wyga

Post #110979 autor: alpha1 » 05 mar 2015, 23:16

Adam Torczyński to oczywiście Key Follow.
alpha1

Link:
BBcode:
HTML:
Ukryj linki do posta
Pokaż linki do posta

Awatar użytkownika

virtual analog
Stary wyga

Post #110980 autor: virtual analog » 06 mar 2015, 7:59

Belmondo pisze:
Amen pisze:Wiekszosc ogarnia prace, czesto nie zwiazana z muzyka, produkcja muzyczna zajmujac sie po godzinach.

Przeciez nie ma obowiazku tworzenia muzyki. Jesli ktos nie ma na cos czasu, to po co sie w ogole za to zabiera ?

Poniewaz jest to hobby, ale czesto ,zeby cos zrobic dobrze trzeba poswiecic temu duzo czasu - nauka i praktyka.
Sporadycznie i spontanicznie moze zdarza sie ,ze ktos ukreci dobry kawalek w krotkim okresie czasu

[ Dodano: 2015-03-06, 08:37 ]
PM7 pisze:
Wartościowej muzyki jest tyle, że nie potrzebujemy ani jednej nowej nuty i ani jednej nowej barwy. Gdyby dobrze wykorzystać dotychczasowy dorobek ludzkości, to moglibyśmy jechać tylko na tym co ktoś przed nami wymyślił i świat by wyglądał z tysiąc razy lepiej pod każdym względem.

Nie zgadzam sie.

Stalo by sie nudno, a swieza muzyka jest potrzebna by karmic zmysly, dryfowac po oceanach wyobrazni, i odkrywac nowe swiaty. Powodow jest bardzo wiele.

Gdyby nie bylo potrzeba nowych nut, to by po prostu nie powstawaly.

Zamiast sluchac po raz xxxxxx tego samego wole odkrywac cos nowego.

Niektorzy pewnie napisza ,ze ciagle odkrywaja cos nowego w starych kawalkach..
Pewnie ,mozna i tak, ale pisanie ze nie potrzeba nic nowego jest mocno na wyrost.
Ostatnio zmieniony 06 mar 2015, 8:38 przez virtual analog, łącznie zmieniany 2 razy.

Link:
BBcode:
HTML:
Ukryj linki do posta
Pokaż linki do posta

Wróć do „Inni muzycy polscy”