Audio Hi-FiJak dbać o winyle ?

Wymiana poglądów dotyczących sprzętu, na jakim (nie) warto słuchać dobrej muzyki oraz technologii zapisu dźwięku.

Moderatorzy: monsoon, fantomasz

Sonia
Twardziel
Jestem muzykiem: Nie wiem
Status: Offline

Post #24416 autor: Sonia » 26 sty 2006, 1:01

Ostatni post z poprzedniej strony:

Tani szampon, pielucha - co się dzieje :?:
Potem długo(!) płukać. Po wypłukaniu delikatnie wycierać dookoła pieluchą.

O! cholera :shock: Zalana ( po tym nie użyty spirytusie) cała łazienka.

:P :P :P :P :mrgreen:

Link:
BBcode:
HTML:
Ukryj linki do posta
Pokaż linki do posta

TEST

Konrad.Kucz
Habitué

Post #24425 autor: Konrad.Kucz » 26 sty 2006, 1:43

Taxator pisze:Jeszcze jedno: jes´li w trakcie mycia naklejka na p?ycie troche˛ podmoknie (spuchnie, czy sie˛ nieco wyda dziwna) to najlepiej nie ruszac´ - wszystko wróci do normy po wyschnie˛ciu

Moj FLOYD z EMI mial naklejke ktora po przemoknieciu niestety nie wrocila do normy. Poza tym czesto farba sie rozplywa. To zalezy od wydania. Sadze tez ze sa indywidualne reakcje takich winyli. Wiem ze Holenderskie tloczenia sa twarde i szybko sie niszcza, ale mycie spirytusem swietnie pomaga. Mycie szamponem mnie nie przekonuje. Kazdy ma inny sklad. Polewanie pod prysznicem. Oj. Nie wiem - bal bym sie. Ale nie probowalem.

Link:
BBcode:
HTML:
Ukryj linki do posta
Pokaż linki do posta

Awatar użytkownika

tygrys
Nowicjusz

Post #32194 autor: tygrys » 14 cze 2006, 20:02

Bardzo dobry sposób to mycie izopropanolem - alkoholem izopropylowym - w wodzie destylowanej, z dodatkiem naparstka Fotonalu (czysty detergent). Sam byłem zaskoczony poprawą brzmienia i zniknięciem trzasków, kiedy pierwszy raz tego użyłem. Niestety, trzeba w jakiś sposób zabezpieczyć naklejki - Knosti sprzedaje myjkę-kuwetę do winyli, ale jest dość droga - 250-300zł.

Link:
BBcode:
HTML:
Ukryj linki do posta
Pokaż linki do posta

Konrad.Kucz
Habitué

Post #32198 autor: Konrad.Kucz » 14 cze 2006, 20:09

Boze! Co to za myjka, kuweta za 300zl?

A jesli chodzi o mycie to mialem juz takie przypadki ze tak wymylem ze dopiero wtedy zaczelo trzeszczec. Widac odkrylem wszystkie uszkodzenia :lol:

Link:
BBcode:
HTML:
Ukryj linki do posta
Pokaż linki do posta

Awatar użytkownika

Zwierz
Niedoświadczony

Post #32202 autor: Zwierz » 14 cze 2006, 22:12

Nie do końca taka kuweta. To cały zestaw (bodajrze można sobie obejrzeć toto na stronie AudioForte albo na http://www.audiostereo.pl - proszę mnie nie zabijać za reklamę innego forum ;) ). Do tego także podstawka do suszenia płyt itp. Być może jakiś konstruktor domorosły jest w stanie opracować podobny patent za nieco mniejsze pieniądze i wykonać do tego nawet schematy, ale jeśli się nie ma talentu do takich rzeczy to nie są to aż takie duże pieniądze.

Z.

Link:
BBcode:
HTML:
Ukryj linki do posta
Pokaż linki do posta

Awatar użytkownika

Stefan
Habitué
Jestem muzykiem: Tak
Kontaktowanie:

Post #32258 autor: Stefan » 15 cze 2006, 18:10

Odnośnie izopropanolu : zanik trzasków po jego użyciu spowodowały właściwości antyelektrostatyczne takowegoż. Jadnakże należy pamiętać im mocniejszy (czyli mniej rozcieńczony wodą) tym lepiej zbiera ładunki i lepiej powleka winyl, ale może pozostawić nalot na płycie. Ja coprawda używam 100 % (na Śląsku dużo kurzu :P ) ale podobno powinno być go mało w roztworze ok 20 %.
Biedni są nie ci, którzy mają mało, ale ci, którzy potrzebują wiele.

Link:
BBcode:
HTML:
Ukryj linki do posta
Pokaż linki do posta

Konrad.Kucz
Habitué

Post #32259 autor: Konrad.Kucz » 15 cze 2006, 18:19

Wiec gdzie to sie kupuje i jak to pic?

Link:
BBcode:
HTML:
Ukryj linki do posta
Pokaż linki do posta

Awatar użytkownika

greenocean
Niedoświadczony
Kontaktowanie:

Post #115128 autor: greenocean » 21 sie 2018, 3:29

Stefan pisze:Odnośnie izopropanolu : zanik trzasków po jego użyciu spowodowały właściwości antyelektrostatyczne takowegoż. Jadnakże należy pamiętać im mocniejszy (czyli mniej rozcieńczony wodą) tym lepiej zbiera ładunki i lepiej powleka winyl, ale może pozostawić nalot na płycie. Ja coprawda używam 100 % (na Śląsku dużo kurzu :P ) ale podobno powinno być go mało w roztworze ok 20 %.

100% odparowuje zbyt szybko, jak się ma zadbane winyle - to można spryskać atomizerem, żeby po prostu odświeżyć. Ale jak się chce odczyścić brudny, trzeszczący winyl, to lepsza proporcja wynosi 60-70% izopropanolu + 40-30% wody (filtrowanej lub destylowanej). Czyścimy mechanicznie swoimi ulubionymi gadżetami przeznaczonymi do winyli! Spiralnie, zgodnie z rowkami. Należy wcierać izopropanol w rowki, polerować aż winyl będzie lśnił - wtedy odtwarzamy i na bieżąco usuwamy zabrudzenia z igły miękkim pędzelkiem (nasączonym oczywiście izopropanolem). Gdy płyta pierwotnie była bardzo zabrudzona, procedurę należy powtórzyć - do skutku. A skutek jest wart zachodu! :listen:

Link:
BBcode:
HTML:
Ukryj linki do posta
Pokaż linki do posta

Awatar użytkownika

greenocean
Niedoświadczony
Kontaktowanie:

Post #115129 autor: greenocean » 21 sie 2018, 3:49

Konrad.Kucz pisze:Wiec gdzie to sie kupuje i jak to pic?

1 litr na allegro kosztuje około 10 zł.
A na serio - kupcie jeszcze to https://allegro.pl/butelka-szklana-100ml-z-atomizerem-buteleczka-i6067553627.html
I nigdy nie pijcie izopropanolu! :no:

Link:
BBcode:
HTML:
Ukryj linki do posta
Pokaż linki do posta

Wróć do „Audio Hi-Fi”